GEOAGIU - ROMANYAGeoagiu, Romanya'nın Hunedoara İlçesinde, deniz seviyesinden 217 metre yükseklikte Mureş nehri üzerinde yer alan bir kasabadır.

Aynı ada sahip nehir bu yerde Mureş'e akar. Kasaba 5,049 kişilik bir nüfusa sahiptir. Aurel Vlaicu, Băcâia, Bozeş, Cigmău, Gelmar, Geoagiu-Băi, Homorod, Mermezeu-Văleni, Renghet ve Văleni. Geoagiu, Transilvanya'nın tarihi bölgesinde yer almaktadır.

Bölgedeki ilk yerleşimler Dacians zamanında, M.Ö. 1. yüzyılda arkeolojik bulgularla gösterildiği gibi bulunabilir. Roma fethinden sonra Romalılar, 2. yüzyılda Germisara kalesini inşa ettiler; bununla birlikte orijinal Dacian adını korudular. Germisara Legio XIII Gemina tarafından savundu.

Germisara'nın adı "sıcak su" demekti ve Dacians'ın bölgenin termal kaynaklarını zaten bildiğini gösteriyordu. Başka bir görüş, adı "Geoagiu Nehri" nin Macarca isminden geldi ve bu da "şifalı" anlamına geliyor.

Geoagiu'nun ilk belgesel atıfları, Bintinti yakınlarındaki bir arazi olarak kullanıldığı 1291 yılıydı. 2011 nüfus sayımında, nüfusun% 89,7'si Romen,% 8,81'i Roman ve% 0,71'i de Macar'dı.

Geoagiu'dan Geoagiu Băi'ye kadar olan plak taşlarından yapılmış eski Roma yolu kalıntıları var. Şehir günleri 14-17 Ağustos'ta.

Foto Galeri